Problem hidden
|This problem was hidden by Editorial Board member probably because it has incorrect language|version or invalid test data, or description of the problem is not clear.|

AL_07_04 - Do odpowiedzi!

Wykładowcy akademiccy miewają doprawdy dziwne przyzwyczajenia. Otóż jeden z nich, prowadzący zajęcia z algorytmów niestosowanych, ma w zwyczaju pytać studentów w bardzo charakterystyczny sposób: odlicza kolejne liczby pierwsze (zaczynając od 2 i naturalnie nie licząc pustych miejsc) i pechowiec na którym taka liczba wypadnie wędruje ku uldze reszty pod tablicę.

Scenariusz, według którego odbywa się cały proces odpytywania jest zazwyczaj dosyć prosty: odliczanie zaczyna się od prawego dolnego rogu (z perspektywy profesora), numer 2 - do odpowiedzi - znowu się nie nauczyłeś?! Dwója, wyjdź i nie pokazuj się na zajęciach dopóki się nie nauczysz! Numer 5 - do odpowiedzi - Ty też nic nie umiesz?! Dwója, idź się uczyć razem z tym poprzednim! Numer 10 - do odpowiedzi... tak oto odpytywanie trwa w najlepsze i nikt nie wie kiedy padnie na niego kolej ponieważ profesor po dojściu do studenta siedzącego najbliżej lewego górnego rogu najzwyczajniej w świecie przenosi odliczanie na tego, który jest najbliżej prawego dolnego rogu auli i cała zabawa trwa dalej.

Naszemu wybitnemu studentowi - Jasiowi grozi 2 na semestr z algorytmów niestosowanych i absolutnie nie może on pozwolić sobie na kolejną ocenę niedostateczną z odpowiedzi. Jaś oczywiście nic nie umie - tak jak cała reszta studentów ale Jaś jest sprytny... i wyjątkowo zdesperowany. Nasz bohater znając metodykę jakiej profesor używa podczas wybierania kolejnych "kandydatów" do odpowiedzi i wiedząc, że aula będzie pełna i że nikt nic nie umie postanowił grać na zwłokę. Wejdzie do auli pierwszy i zajmie takie miejsce aby odpowiadać jako ostatni, co powinno dać mu dostatecznie dużo czasu aby przyswoić materiał pozwalający na zaliczenie w stylu "PanDa 3". Plan jest genialny! Posiada tylko jeden mały szkopuł - Jaś nie ma pojęcia które to może być miejsce... Pomóż naszemu studentowi i napisz program który wyznaczy optymalne w tej trudnej sytuacji siedzenie. Miejsca w auli ponumerowane są od 1 do n zaczynając od prawego dolnego rogu z perspektywy profesora.

Wejście

W pierwszej linii wejścia znajduje się liczba n (1 ≤ n ≤ 9) określająca liczbę zestawów danych. W każdej z kolejnych n linii znajduje się liczba m (1 ≤ m ≤ 105) określająca liczbę miejsc w auli (początkowo aula zawsze jest pełna, tak więc jest to również ilość studentów). W testach do zadania nie występuje przypadek, w którym i n i m mają maksymalne wartości.

Wyjście

Dla każdego zestawu danych należy w oddzielnej linii wypisać jedną liczbę określającą numer miejsca jakie powinien zająć nasz bohater aby odpowiadać jako ostatni.

Przykład

Wejście:

3
8
9
10

Wyjście:

8
7
1

Dodane przez:Maciej Boniecki
Data dodania:2013-06-06
Limit czasu wykonania programu:0.100s-5s
Limit długości kodu źródłowego50000B
Limit pamięci:1536MB
Cluster: Cube (Intel G860)
Języki programowania:All except: ASM64 GOSU
Pochodzenie:ALGOLIGA

ukryj komentarze
2013-06-09 13:29:41 Maciej Boniecki
W związku z awarią SPOJa przygotowaliśmy alternatywny ranking 7 rundy AlgoLigi.
http://algoliga.pl/ranking/
2013-06-09 12:09:07 Adam Krasuski
Poprawiłem błąd, ale i tak złożoność okazała się za duża - kod w 25 sekund się wykonuje :(
2013-06-09 11:32:40 Maciej Boniecki
Dla 10000 Twój wynik jest poprawny, ale dla 100000 już masz błędną odpowiedź.
2013-06-09 11:14:13 Adam Krasuski
Czy wynik dla 10000 to 3573? Jeśli tak, to czy ktoś z organizatorów sprawdziłby, czy moje rozwiązanie jest faktycznie błędne? Dla liczb<=10 jest ono poprawne... Sprawdziłem na kartce nawet.
@Filip:
Dla 5 np.:
Masz pięciu studentów: 1,2,3,4,5
Wyrzucasz drugiego (pierwsza liczba pierwsza) i zostają 1,3,4,5. Wyrzucasz trzeciego licząc od miejsca, gdzie była 2 i zostają: 1,3,4. Dalej wyrzucasz piątego od piątki, czyli zostaje: 1,4. I na koniec wywalasz siódmego od miejsca gdzie była trójka. Ostatnia pozostaje jedynka i taka jest odpowiedź.
2013-06-09 11:08:44 Filip £ubniewski
może ktoś wyjaśnić jak się odbywa odliczanie?
© Spoj.com. All Rights Reserved. Spoj uses Sphere Engine™ © by Sphere Research Labs.