2023-04-22 22:30:00 17 edycja konkursu Fraktal zakończona by Grzegorz Spryszyński

17 edycja konkursu Fraktal przeszła do historii. Do historii przeszła też niesamowita walka trzech tytanów algorytmiki, którym wystarczyła jedna godzina i około 30 minut na rozwiązanie wszystkich zadań. Do ostatniej chwili nie było wiadomo kto zwycięży i ostatecznie to czas zadecydował, w jakiej kolejności stanęli na podium.

Oto nasi główni bohaterowie:

1 miejsce

Zwycięzcą został Jakub Walendowski, który zdobył ogromną przewagę czasową rozwiązując pierwsze zadania w zaledwie kilkanaście minut po rozpoczęciu konkursu. To właśnie ta przewaga pozwoliła mu wygrać.

2 miejsce

Drugie miejsce zajął lider angielskiego SPOJa Guodong Feng, który jako pierwszy poprawnie rozwiązał wszystkie zadania, ale niestety przegrał w rankingu czasowym.

3 miejsce

Trzecie miejsca przypadło zawodnikowi o nicku itnes, który walczył dzielnie i przez pewien czas był na drugiej pozycji. Ostatecznie uplasował się na trzecim miejscu.


Gratulacje należą się także Rafałowi Rychcickiemu, który również uporał się ze wszystkimi zadaniami. Wielkie brawa za walkę do końca, nawet jak już było wiadomo, kto stanie na podium.

Dziękujemy także wszystkim pozostałym zawodnikom, którzy postanowili spędzić ten słoneczny dzień razem z nami, rozwiązując zadania algorytmiczne. Mamy nadzieję, że przypadły wam one do gustu. Zachęcamy do podzielenia się swoimi odczuciami odnośnie konkursu lub zadań na forum.

Do zobaczenia!

2023-04-18 23:21:32 FRAKTAL 17 by Marcin Kasprowicz

FRAKTAL 17

Start 22 kwietnia 2023 o godzinie 12:00

Serdecznie zapraszamy Wszystkich do udziału w kolejnej wiosennej edycji Fraktala. Podobnie jak w latach poprzednich ta edycja jest przeznaczona dla osób mniej doświadczonych. Zmierzycie się z 12 zadaniami, na których rozwiązanie będziecie mieli 8 godzin.

Przejdź do listy zadań

2022-12-18 20:44:11 Podziękowania by Marcin Kasprowicz

Podziękowania

Kolejną edycję konkursu "FRAKTAL" mamy za sobą. To był ciekawy konkurs, wiele się działo, podobnie jak w dzisiejszym finale MŚ piłki nożnej :). Przygotowanie tylu zadań wymaga wiele czasu i zaangażowania i z tego miejsca pragnę podziękować Maćkowi Bonieckiemu oraz Grześkowi Spryszyńskiemu autorom wielu ciekawych zadań, za dopieszczenie ich do najmniejszego detalu, za poświęcony czas, za zarwane nocki, bez Was ten konkurs nie miałby prawa się odbyć. Dziękuję!

2022-12-18 19:56:42 16 edycja Fraktala zakończona by Maciej Boniecki

Konkurs dobiegł końca. Serdecznie dziękujemy wszystkim i gratulujemy uzyskanych wyników. Jest nam bardzo miło, że postanowiliście ten czas spędzić rozwiązując nasze zadania. Bardzo prosimy żebyście przekazali nam swoje uwagi i wrażenia po konkursie w wątku na forum.

A teraz nadszedł czas na ogłoszenie zwycięzców:

I miejsce

Zwycięzcą konkursu został Guodong Feng, który w niesamowitym czasie 4 i pół godziny rozwiązał wszystkie zadania. Guodong jest liderem angielskiego SPOJa.

II miejsce

Drugie miejsce zajął Mikołaj Marciniak, któremu udało się rozwiązać 16 z 20 zadań. Udało mu się uporać m.in. z wymagającymi zadaniami Upał oraz Jarmark Świąteczny.

III miejsce

Ostatnie miejsce na podium przypadło zawodnikowi supermedyk, którego naprawdę podziwiamy za wolę walki! Życzymy takiej każdemu. Rozwiązał on 13 z 20 zadań.

To by było na tyle, dzisiejszy odcinek sponsorowała literka F i liczba 16. Do zobaczenia!

Edit. Zapraszamy do zapoznania się z (częściowym) omówieniem zadań.

2022-12-12 19:38:27 Zapraszamy na 16 edycję konkursu FRAKTAL by Marcin Kasprowicz

Hej, serdecznie zapraszamy Was na okrągłą 16 edycję Fraktala.

To będzie naprawdę wyjątkowy konkurs. Specjalnie dla Was do pracy nad tą edycją zaprosiliśmy wybitnych autorów zadań. Będą nimi:

 • Gregoras Spryszynskas - litewski strong man mieszkający w lesie nieopodal Kowna. Fan siłowych rozwiązań.
 • Mao Bo-Nec-Ki - chiński kucharz z prowincji Qinghai. W gotowaniu podobnie jak w rozwiązywaniu zadań nie uznaje żadnych limitów.
 • Martin Kasprownadze - gruziński matematyk z Tbilisi, który z niespotykaną łatwością udowadnia niepoprawność swoich własnych pomysłów.

Nasi goście zapewnią Wam niesamowite atrakcje:

 • Będziecie biegać po schodach.
 • Będziecie stać na parapecie.
 • Obejrzycie mecz.
 • Pojeździcie rikszą.
 • i wiele innych...

Zapewne już nie możecie się doczekać ;-)

Do zobaczenia 17 grudnia o godzinie 12:00.

2022-04-30 20:00:00 15 edycja konkursu programistycznego Fraktal zakończona by Maciej Boniecki

15 edycja konkursu programistycznego Fraktal dobiegła końca. Cieszymy się, że pomimo majowego weekendu zdecydowaliście zmierzyć się z naszym zadaniami. Jak zwykle gratulujemy wszystkim uczestnikom, a w szczególności tym, którzy uplasowali się na podium. Tym razem byli to:

I miejsce

Zwycięzcą konkursu został Marcin Wojdat, który w najkrótszym czasie rozwiązał komplet zadań.

II miejsce

Drugie miejsce zajął Maciej Labanowicz, który podobnie jak Marcin rozwiązał komplet zadań.

III miejsce

Ostatnie miejsce na podium przypadło Piotrowi Dybichowi, któremu udało się rozwiązać 11 z 12 zadań.

Zachęcamy Was do zapoznania się z omówieniem zadań i podzielenia się z nami opinią odnośnie konkursu na forum polskiego SPOJa.

Do zobaczenia w następnej edycji!

2022-04-29 01:00:00 15 edycja konkursu programistycznego Fraktal by Maciej Boniecki

FRAKTAL 15

30 kwietnia 2022 godzina 12:00

Serdecznie zapraszamy na 15 edycję konkursu programistycznego Fraktal. Podobnie jak to miało miejsce wiosną zeszłego roku przygotowaliśmy dla Was skróconą wersję konkursu. Zawody potrwają 8 godzin, w czasie których do rozwiązania będziecie mieli 12 zadań. Zadania będą prostsze niż podczas grudniowej edycji.

Ogromne podziękowania należą się osobom, które poświęciły swój czas na przetestowanie przygotowanych przez nas zadań. Tym razem byli to:

Do zobaczenia 30 kwietnia 2022 o godzinie 12:00. Zadania pojawią się na stronie Problems.

2021-12-19 20:00:00 Podsumowanie Fraktala XIV by Maciej Boniecki

14 edycja konkursu programistycznego Fraktal dobiegła końca. Gratulujemy wszystkim uczestnikom, którzy postanowili zmierzyć się z przygotowanymi przez nas zadaniami. W szczególności gratulujemy osobom, które zajęły 3 pierwsze miejsca a są to:

I miejsce

I miejsce zajął po raz kolejny Mirosław Michalski z Gdyni, który ponownie rozwiązał komplet zadań.

II miejsce

II miejsce zajął Łukasz Leszko z Warszawy, który dzielnie walczył z Mirkiem, przez pewien czas będąc nawet liderem. Łukasz rozwiązał 19 z 20 zadań.

III miejsce

III miejsce przypadło Jakubowi Walendowskiemu, który jako jedyny oprócz zwycięzcy uporał się z zadaniem Dachy. Jakub rozwiązał 18 z 20 zadań.

Gorąco zachęcamy Was do wyrażenia swojej opinii na temat bieżącej edycji na forum polskiego SPOJa. Każda opinia jest dla nas bardzo ważna, bo to dla Was robimy ten konkurs.

Linki do omówień zadań będą publikowane na stronie głównej Fraktala i w wątku na forum.

2021-12-03 14:21:31 XIV edycja konkursu programistycznego "FRAKTAL" by Marcin Kasprowicz

FRAKTAL XIV
18 grudnia 2021 godzina 12:00

Serdecznie zapraszamy wszystkich użytkowników polskiego SPOJa do udziału w 14 edycji konkursu programistycznego FRAKTAL, która to odbędzie się w dniach 18-19 grudnia 2021. Więcej informacji podamy później, ale już dzisiaj rezerwujcie sobie czas na zmierzenie się z naszymi zadaniami.

Do zobaczenia 18 grudnia 2021 o godzinie 12:00.

2021-05-01 00:19:46 Podsumowanie XIII edycji Fraktala by Maciej Boniecki

Nadszedł czas na podsumowanie XIII, dosyć nietypowej, edycji Fraktala, która to trwała zaledwie 4 godziny. Niestety tym razem frekwencja nie dopisała, co prawdopodobnie spowodowane było zbyt późnym ogłoszeniem konkursu. Przejdźmy jednak do rzeczy przyjemniejszych, czyli do ogłoszenia trójki najlepszych zawodników.

I miejsce

I miejsce zajął Mirosław Michalski z Gdyni, który jako jedyny rozwiązał komplet zadań.

II miejsce

Tuż za nim na podium uplasował się Maciej Labanowicz z Zielonej Góry. Maciej rozwiązał 10 z 11 przygotowanych zadań. Nie uporał się jedynie z wymagającym zadaniem Ciąg serpentynowy.

III miejsce

III miejsce zajął Paweł Kanas z Koszalina, któremu to udało się rozwiązać 9 z 11 przygotowanych zadań.

Całej trójce składamy serdeczne gratulacje!

Do zobaczenia!

2021-04-23 20:35:39 XIII edycja konkursu FRAKTAL by Marcin Kasprowicz

Pragnę wszystkich gorąco zaprosić na XIII edycję konkursu programistycznego "FRAKTAL", która to rozpocznie się w najbliższą sobotę, 24 kwietnia o godzinie 12:00.

Będzie to konkurs inny niż dotychczasowe. Zawodnicy zmierzą się z 11 zadaniami, na których rozwiązanie będą mieli zaledwie 4 godziny. Krótszy czas podyktowany jest tym, że większość zadań będzie zdecydowanie łatwiejsza niż w dotychczasowych edycjach.

Autorami zadań w tej rundzie są: Marcin Kasprowicz, Mariusz Śliwiński, Maciej Boniecki.

Zadania zostały pieczołowicie sprawdzone przez Grzegorza Spryszyńskiego i Mieczysława "Narbeja", dwóch aktywnych użytkowników polskiego SPOJa, których raczej nie trzeba nikomu przedstawiać.

Serdecznie zapraszamy do udziału!

https://www.spoj.com/FRAKTAL

2021-01-17 20:36:59 Podsumowanie XII edycji konkursu by Marcin Kasprowicz

Podsumowanie XII edycji "FRAKTALA"!

W XII edycji wzięło udział równo 100 zawodniczek i zawodników z różnych zakątków naszego kraju. Cieszy nas fakt, że konkurs cieszy się zainteresowaniem użytkoników SPOJ'a i nie tylko. Dziękuję w imieniu swoim oraz autorów zadań za waszą obecność i poświęcony czas. Zadania zostały przygotowane z myślą o tych, którzy dopiero rozpoczynają przygotę z algorytmami oraz o tych, którzy znacznie się w nie zagłębili. Przejdźmy do podsumowania:

I miejsce

Wygrał Krzysztof Boryczka z Frydek (University of Wrocław), rozwiązując wszystkie 20 zadań - gratulujemy!

II miejsce

Grzegorz Adamski z Poznania (Uniwersytet Adama Mickiewicza), który rozwiązał także wszystkie zadania - brawo!

III miejsce

Paweł Putra z Białegostoku, (I LO Białystok), zdobywając komplet punktów - brawo!.

Osoby z podium otrzymują koszulki z oficjalnym logiem konkursu.

Losowanie koszulki

Koszulkę otrzymuje osoba na pozycji (2021 mod 94) + 1 = 48 Jakub Bąba z Sochaczewa (LO im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie).

Nagrodę specjalną od X edycji przydzielamy osobie o numerze wygenerowanym wzorem [rok] mod [liczba uczestników, którzy rozwiązali chociaż jedno zadanie] + 1, jeśli wypadnie, na osobę z pierwszej trójki, nagrodę otrzymuje osoba z czwartej pozycji.

Rozmiary koszulek oraz adresy , na które mamy je przesłać, prosimy podać pod adresem  fraktal@algorytm.edu.pl. Jako załącznik, prosimy dołączyć kod ostatniego poprawnego zgłoszenia. 

Podziękowania

Zacznę od Maćka Bonieckiego, który testował wszystkie zadania pod kątem wydajności oraz poprawności, nie przepuścił żadnego błędnego testy. Maciek jest także autorem pierwszego zadania - Najszybszy. Dziękuję autorom zadań: Julii Rzymowskiej, Grzegorzowi Spryszyńskiemu oraz Mariuszowi Śliwińskiemu - świetne zadania.

Oceńcie nasz konkurs!

Pod tym linkiem został założony wątek do XII edycji konkursu "FRAKTAL". Czekamy na wasze wrażenia, napiszcie, jakie zadania chcielibyście zobaczyć w następnym konkursie, co wam się podobało, co byście zmienili.

Omówienie zadań

Omówienie niektórych zadań pojawi się na stronie facebookowej

Kolejna runda

Na pewno odbędzie się jeszcze w tym roku. 

Zadania

Większość zadań będzie jeszcze dziś dodana na polskiego spoja a wszystkie będzie można testować na stronie spoj.com/WSDOCPP

Do zobaczenia wkrótce !!!

2021-01-16 09:46:23 Oficjalne logo konkursu programistycznego "FRAKTAL" by Marcin Kasprowicz

Oficjalne logo fraktala, które pojawi się na koszulkach dla najlepszych :)

2021-01-13 16:42:34 XII edycja konkursu programistycznego "FRAKTAL" by Marcin Kasprowicz

Dla najlepszych zawodników czekają oficjalne koszulki konkursu programistycznego "FRAKTAL".

Start - 16.01.2021 12:00

Serdecznie zapraszam w imieniu swoim oraz autorów 20 zadań na kolejną odsłonę znanego już wam konkursu programistycznego FRAKTAL. Do rozwiązania przygotowaliśmy ciekawe zadania o zróżnicowanym stopniu trudności.

Tym razem autorami zadań są: Julia Rzymowska, Grzegorz Spryszyński, Mariusz Śliwiński, Maciej Boniecki oraz Marcin Kasprowicz

Co zrobić aby wziąć udział?

Wystarczy zarejestrować się na stronie spoj.com i stawić się zdalnie pod adresem spoj.com/FRAKTAL o godzinie 12:00 w sobotę 16 stycznia.

Zadania umieszczone będą pod linkiem po lewej stronie afr_12

Co można wygrać?

Dla najlepszych mamy przygotowane oficjalne koszulki konkursu programistycznego "FRAKTAL".

Do zobaczenia!


2020-09-27 21:41:55 Gratulacje by Marcin Kasprowicz

Serdecznie gratulujemy zawodnikom rozwiązania tak dużej liczby zadań, w szczególności

Marcinowi Wojdatowi

z Sierpca za rozwiązanie wszystkich 23 zadań w najkrótszym czasie. Drugie miejsce w konkursie zajął

Dariusz Michalczuk

z Krakowa, rozwiązując także komplet zadań, na trzeciej pozycji uplasował się

Mirosław Michalski

z Gdyni zdobywając także 23 zaliczone zadania!

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i gratulujemy wiedzy Wam wszystkim! Do zobaczenia niebawem!

2020-09-27 21:41:08 Gratulacje by Marcin Kasprowicz

Serdecznie gratulujemy zawodnikom rozwiązania tak dużej liczby zadań, w szczególności

Marcinowi Wojdatowi

z Sierpca za rozwiązanie wszystkich 23 zadań w najkrótszym czasie. Drugie miejsce w konkursie zajął

Dariusz Michalczuk

z Krakowa, rozwiązując także komplet zadań, na trzeciej pozycji uplasował się

Mirosław Michalski

z Gdyni zdobywając także 23 rozwiązania!

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i gratulujemy wiedzy Wam wszystkim! Do zobaczenia niebawem!

2020-09-25 20:11:16 XI edycja konkursu programistycznego "FRAKTAL" by Marcin Kasprowicz

XI edycja konkursu "FRAKTAL"

Zapraszamy Was serdecznie do algorytmicznej zabawy. Tym razem przygotowaliśmy dla Was ponad 20 zadań, głównie elementarnych i prostych, na rozwiązanie których macie 32 godziny. Start: sobota 26 września o godzinie 12:00, zakończenie w niedzielę o 20:00. Do zobaczenia!

2020-03-19 23:44:16 FRAKTAL by Marcin Kasprowicz

Serwis algorytm.edu.pl zaprasza do udziału w nowym konkursie!!!

Zadania można rozwiązywać z poziomu rankingu

Wszelkie pytania do zadań oraz dodatkowe testy proszę kierować na forum

fraktal

Konkurs o nazwie "FRAKTAL" dedykowany jest maturzystom zdającym przedmiot informatyka na poziomie podstawowym lub rozszerzonym. Do wzięcia udziału zapraszamy oczywiście wszystkich chętnych, którzy także chcą utrwalić swoją wiedzę z algorytmów oraz struktur danych lub nauczyć się czegoś nowego, czyli:

 • uczniów klas niematuralnych i gimnazjalistów
 • studentów
 • wszystkich, których pasją jest programowanie i algorytmika

Upominki

Dla najlepszych i nie tylko przewidziane są upominki książkowe sponsorowane przez serwisy:

Termin konkursu

 • Pierwsza edycja planowana jest na 10 maja 2014 (10 dni przed maturą z informatyki).
 • Godziny konkursu: 12.00 10 maja - 20.00 11 maja.

Strona konkursu

www.spoj.com/FRAKTAL

Umieszczone są trzy zadania próbne, które można dowolnie testować.

Zasady konkursu

 • "FRACTAL" jest to konkurs online oparty na automatycznej sprawdzarce. Rozwiązane zadanie jest automatycznie badane pod kątem poprawnościowym i wydajnościowym. Konkurs jest bezpłatny i każdy może wziąć w nim udział
 • każdy uczestnik konkursu powinien samodzielnie rozwiązywać zadania
 • można korzystać z wszelkich materiałów dostępnych w Internecie oraz literaturze
 • Konkurs będzie się odbywał trzy razy do roku:
 1. w styczniu
 2. w maju
 3. w październiku
 • Do rozwiązania będzie 20 problemów algorytmicznych obejmujących:
 1. algorytmy maturalne
 2. struktury danych
 3. znajomość języków programowania
 • Czas na rozwiązanie zadań wynosi 32 godziny
 • W puli zadań znajdą się zadania bardzo proste, średnia oraz bardziej wymagające wychodzące nieco poza ramy podstawy programowej szkoły średniej
 • Rozwiązania będzie można przysyłać w większości językach programowania dostępnych w systemie spoj. jednym z trzech języków
 1. C/C++
 2. PASCAL
 3. JAVA (w niektórych zadaniach może okazać się zbyt wolny)

Jakie korzyści daje udział w konkursie

 1. Powtórzenie i utrwalenie materiału przed maturą
 2. Zdrowa rywalizacja
 3. Dobra zabawa

2018-12-23 20:14:52 Podsumowanie X edycji konkursu "FRAKTAL" by Marcin Kasprowicz

To były dobre zawody!

Jubileuszowa "Świąteczna" runda konkursu "FRAKTAL" za nami. Bardzo się cieszymy, że tak licznie poświęciliście swój czas w ten przedświąteczny weekend spędzając go na rozwiązywaniu zadań, które dla was przygotowaliśmy. Jesteśmy pewni, że trafiliśmy w gusta każdego z was, zadania, które mieliście okazje rozwiązywać, były bardzo dokładnie przemyślane i przetestowanie. Dzięki czemu tak wiele prawidłowych rozwiązań padło z waszej strony.

Podsumujmy:

I miejsce

Wygrał Michał Górniak z Legnicy (University of Wrocław), rozwiązując wszystkie 20 zadań - gratulujemy

II miejsce

Michał Bryjak z Wrocławia (Univeristy of Wrocław), który rozwiązał także wszystkie zadania, uzyskując nieco groszy czas - brawo!

III miejsce

Marcin Wojdat z Sierpca, któremu do kompletu zabrakło jedno zadanie, (Marcin w IX edycji zajął II miejsce).

Nagroda specjalna

Nagrodę specjalną otrzymuje osoba na pozycji (2018 mod 97) + 1 = 79 Patrycja Natonek (Kraków)

Nagrodę specjalną od X edycji przydzielamy osobie o numerze wygenerowanym wzorem [rok] mod [liczba uczestników, którzy rozwiązali chociaż jedno zadanie] + 1, jeśli wypadnie, na osobę z pierwszej trójki, nagrodę otrzymuje osoba z czwartej pozycji.

Zwycięzcom gratulujemy wytrwałości i wiedzy. Nagrody przydzielane są według tych kryteriów. Proszę o przesłanie adresu mailowego, na który mamy wysłać kartę podarunkową allegro oraz kod źródłowy zadania, które zostało zaakceptowane jako ostatnie pod adres kontakt@kaspro.pl 
Nagrody zostały ufundowane przez serwisy:

 1. math.edu.pl
 2. algorytm.edu.pl

Podziękowania

I tu chciałbym zacząć od Maćka Bonieckiego, bez którego ten poziom konkursu nie byłby możliwy. Maciek przygotował kilka bardzo ciekawych zadań, prawie wszystkie przetestował i zredagował, do niektórych (nawet nie swoich) przygotował fabułę. Wielkie dzięki Maciek!

Podziękowania należą się także pozostałym autorom bardzo ciekawych zadań, Mariuszowi Śliwińskiemu, który przygotował cztery ciekawe zadania, Tomkowi Nowakowskiemu, który jest autorem zadania "Gangi liczbowe", i który poświęcił swój cenny czas na testowanie naszych zadań oraz Adamowi Bąkowi za przygotowanie dwóch ostanitch zadań.

Wielkie dzięki panowie!

Oceńcie nasz konkurs!

Pod tym linkiem został założony wątek do X edycji konkursu "FRAKTAL". Czekamy na wasze wrażenia, napiszcie, jakie zadania chcielibyście zobaczyć w następnym konkursie, co wam się podobało, co byście zmienili.

Omówienie zadań

Omówienie niektórych zadań pojawi się na stronie facebookowej

Kolejna runda

Data kolejnego konkursu będzie ustalona w późniejszym terminie. 

Zadania

Większość zadań będzie jeszcze dziś dodana na polskiego spoja a wszystkie będzie można testować na stronie spoj.com/WSDOCPP

Do zobaczenia wkrótce !!!

2018-11-08 10:59:12 Zaproszenie na X edycję konkursu "FRAKTAL" by Marcin Kasprowicz

Jubileuszowa X edycja konkursu

Serdecznie zapraszamy wszystkich pasjonatów programowania i algorytmiki na jubileuszową dziesiątą edycję konkursu programistycznego FRAKTAL, która to rozpocznie się 22 grudnia 2018 o godzinie 12:00 i potrwa 32 godziny.

Tym razem autorami zadań są: Marcin Kasprowicz, Mariusz Śliwiński, Adam Bąk oraz Maciej Boniecki. Mieliście już okazję zmierzyć się z ich zadaniami przy okazji poprzednich edycji FRAKTALa, AlgoLigi lub Mistrzostw WWSI w Programowaniu. Zadania będą miały zróżnicowany poziom trudności, począwszy od zadań elementarnych aż po zadania dla bardziej wymagających. Większość z nich będzie łatwa.

Dla najlepszych i nie tylko przewidziane są nagrody w postaci bonów, które można wykorzystać na portalu aukcyjnym Allegro.

Więcej informacji na stronie algorytm.edu.pl lub spoj.com/FRAKTAL

Do zobaczenia 22 grudnia - Marcin Kasprowicz

2018-05-27 20:00:30 Podsumowanie IX rundy by Marcin Kasprowicz

Kolejna runda konkursu programistycznego "FRAKTAL" już za nami. Tym razem z zadaniami zmierzyło się 64 zawodniczek i zawodników z całego kraju. Do rozwiązania mieliście 20 zadań o różnym poziomie zaawansowania. Były zadania matematyczne i algorytmiczne, podchytliwe i trywialne. Mamy nadzieję, że przypadły Wam one do gustu. Czas na podsumowanie:

I miejsce

Wygrał Maciej Grabowski z Lidzbarka, rozwiązując 18 zadań - gratulujemy

II miejsce

Marcin Wojdat z Sierpca, który rozwiązał o jedno zadanie miej niż zwycięzca - brawo

III miejsce

Jan Różański rozwiązując 16 zadań - gratulujemy.

Nagroda specjalna

Nagrodę specjalną otrzymuje osoba na pozycji (2018 mod 63) + 1 = 3 = 4Kamil Kurowski

Nagrodę specjalną od IX edycji przydzielamy osobie o numerze wygenerowanym wzorem [rok] mod [liczba uczestników, którzy rozwiązali chociaż jedno zadanie] + 1, jeśli wypadnie, na osobę z pierwszej trójki, nagrodę otrzymuje osoba z czwartej pozycji.

Zwycięzcom gratulujemy wytrwałości i wiedzy. Nagrody przydzielane są według tych kryteriów. Proszę o przesłanie adresu mailowego, na który mamy wysłać kartę podarunkową allegro oraz kod źródłowy zadania, które zostało zaakceptowane jako ostatnie pod adres kontakt@kaspro.pl 
Nagrody zostały ufundowane przez serwisy:

 1. math.edu.pl
 2. algorytm.edu.pl

Podziękowania

Pragnę podziękować osobom, który w ramach wolontariatu poświęcili swój cenny czas na pomoc w zorganizowaniu cieszącego się coraz większym zainteresowaniem konkursu "FRAKTAL", a przede wszystkim

 • Mariuszowi Śliwińskiemu, który od samego początku objął patronat nad konkursem i przygotował 5 bardzo ciekawych zadań
 • Michałowi Sieczczyńskiemu, absolwentowi ZSNR1 w Działdowie, który przygotował trzy fascynujące zadania: "Przygody Informatyka Jonesa III", "Kraina Liczb Zespolonych" oraz " Matematostenes i Hotel Hilberta"

Wielkie dzięki Michał za poświęcony czas i profesjonalnie przygotowane zadania.

Omówienie zadań

Omówienie niektórych zadań pojawi się na stronie facebookowej (i tu proszę o polubienia i komentarze do zadań oraz ciekawe ich rozwiązania)

Kolejna runda

Data kolejnego konkursu będzie ustalona w późniejszym terminie. 

Zadania

Większość zadań będzie jeszcze dziś dodana na polskiego spoja a wszystkie będzie można testować na stronie spoj.com/WSDOCPP

Do zobaczenia wkrótce !!!

2018-05-07 13:11:05 FRAKTAL - IX edycja by Marcin Kasprowicz

Uwaga! Zmiana terminu!

Wielkimi krokami zbliża się IX edycja konkursu programistycznego "FRAKTAL", który odbędzie się dnia 19.05.2018 26.05.2018, a zakończy się 32 godziny później. Prace nad ciekawymi zadaniami już trwają. Autorzy - Marcin Kasprowicz, Mariusz Śliwiński oraz Michał Sieczczyński, postarają się, aby zadania miały zróżnicowany poziom trudności. Dla najlepszych i nie tylko przewidziane są nagrody w postaci bonów, które można wykorzystać na portalu aukcyjnym Allegro. Serdecznie zapraszamy.

Zachęcam do rozwiązania zadań próbnych, które pojawią się niebawem. Więcej informacji na stronie algorytm.edu.pl lub spoj.com/FRAKTAL

Do zobaczenia na konkursie - Marcin Kasprowicz

2017-12-03 20:06:06 Podsumowanie VIII edycji konkursu FRAKTAL by Marcin Kasprowicz

Ósma runda konkursu programistycznego "FRAKTAL" właśnie przeszła do historii. W zawodach wzięło udział 124 zawodników i zawodniczek z całego kraju - jest to oficjalny rekord tego konkursu. Jak można domyśleć się po rozwiązaniach, zadania przypadły wam do gustu. Ten konkurs tworzymy z myślą o osobach z każdego pułapu zaawansowania, napotkaliście zadania zarówno elementarne jak i zaawansowane. Przejdźmy więc do podsumowania.

I miejsce

Wygrał użytkownik, którego nick to Sinister rozwiązując wszystkie 20 zadań - gratulujemy

II miejsce

Jan Ciołek , który rozwiązał także wszystkie zadania

III miejsce

Sebastian Michoń z Poznania rozwiązując także wszystkie zadania.

Nagroda specjalna

Nagrodę specjalną otrzymuje osoba na pozycji (2017 mod 115) + 1 = 63 = Andrzej Kur

Nagrodę specjalną od VI edycji przydzielamy osobie o numerze wygenerowanym wzorem [rok] mod [liczba uczestników, którzy rozwiązali chociaż jedno zadanie] + 1, jeśli wypadnie, na osobę z pierwszej trójki, nagrodę otrzymuje osoba z czwartej pozycji.

Zwycięzcom gratulujemy wytrwałości i wiedzy. Nagrody przydzielane są według tych kryteriów. Proszę o przesłanie adresu mailowego, na który mamy wysłać kartę podarunkową allegro oraz kod źródłowy zadania, które zostało zaakceptowane jako ostatnie pod adres fraktal@algorytm.edu.pl 
Nagrody zostały ufundowane przez serwisy:

 1. math.edu.pl
 2. algorytm.edu.pl

Podziękowania

Pragnę podziękować osobom, który w ramach wolontariatu poświęcili swój cenny czas na pomoc w zorganizowaniu cieszącego się coraz większym zainteresowaniem konkursu "FRAKTAL", a przede wszystkim

 • Mariuszowi Śliwińskiemu, który od samego początku objął patronat nad konkursem i przygotował 5 bardzo ciekawych zadań
 • Michałowi Sieczczyńskiemu, uczniowi ZSNR1 w Działdowie, uczniowi klasy trzeciej, który przygotował trzy fascynujące zadania: "POMOCY!", "Matematostenes i funkcje trygonometryczne" oraz "Przygody Informatyka Jonesa II"
 • Mikołajowi Dembskiemu - uczniowi klasy 3a I LO w Działdowie, ZSNR1, za ułożenie wymagającego zadania "Bryła"
 • Mateuszowi Ławickiemu - uczniowi klasy 3a I LO w Działdowie, ZSNR1, za przygotowanie świetnego zadania: "Ciekawy czworokąt"

Wielkie dzięki dla Was panowie

Omówienie zadań

Omówienie niektórych zadań pojawi się na stronie facebookowej (i tu proszę o polubienia i komentarze do zadań oraz ciekawe ich rozwiązania)

Kolejna runda

Już dziś zapraszam na koleją rundę „FRAKTALA”, która odbędzie się w kwietniu 2018 roku. 

Zadania

Większość zadań będzie jeszcze dziś dodana na polskiego spoja a wszystkie będzie można testować na stronie spoj.com/WSDOCPP

Do zobaczenia w kwietniu!!!

2017-11-24 12:22:00 VIII edycja konkursu programistycznego "FRAKTAL" by Marcin Kasprowicz

Zapraszam Was na VIII edycję konkursu programistycznego "FRAKTAL", która odbędzie się dnia 02.12.2017 o godzinie 12.00 i będzie trwała 32 godziny. Do rozwiązania, standardowo przygotujemy dla Was 20 zadań o zróżnicowanej trudności - zadania elementarne, łatwe, średnie oraz kilka dla bardziej wymagających użytkowników spoja :). Dla najlepszych i nie tylko przewidziane są nagrody w postaci bonów, które można wykorzystać na portalu aukcyjnym Allegro. Serdecznie zapraszamy.

Zachęcam do rozwiązania zadań próbnych, które pojawią się niebawem. Więcej informacji na stronie algorytm.edu.pl lub spoj.com/FRAKTAL

Do zobaczenia na konkursie - Marcin Kasprowicz

2017-04-08 11:59:54 Podsumowanie VII edycji konkursu "FRAKTAL" by Marcin Kasprowicz

Siódmą rundę konkursu programistycznego "FRAKTAL" czas podsumować. Tego słonecznego dnia frekwencja osiągnęła najwyższą lokatę od początku organizowania konkursu. W rywalizacji wzięło udział 96 zawodniczek i zawodników. Okazało się, że VII runda przejdzie także do historii jako najtrudniejsza - aż cztery zadania nie zostały rozwiązane. Po 32 godzinach zmagań z dwudziestoma zadaniami pragnę wyróżnić najlepszą trójkę:

I miejsce

Wygrał Kacper Nowakowski rozwiązując 15 z 20 zadań

II miejsce

Bartosz Rychcik , który rozwiązał także 15 zadań w nieco gorszym czasie

III miejsce

Marcin Wojdat (Rubix) rozwiązując także 15 zadań.

Walka toczyła się do samego końca, a zwycięzcy zostali wyłonieni w ostatniej godzinie trwania konkursu.

Nagroda specjalna

Nagrodę specjalną otrzymuje osoba na pozycji 2017 mod 83 + 1 = 26 = Sebastian Fojcik

Nagrodę specjalną od VI edycji przydzielamy osobie o numerze wygenerowanym wzorem [rok] mod [liczba uczestników, którzy rozwiązali chociaż jedno zadanie] + 1, jeśli wypadnie, na osobę z pierwszej trójki, nagrodę otrzymuje osoba z czwartej pozycji.

Wszystkich nagrodzonych prosimy o wybranie nagród według tych kryteriów i przesłanie swoich danych adresowych na adres fraktal@algorytm.edu.pl 
Nagrody zostały ufundowane przez serwisy:

 1. math.edu.pl
 2. algorytm.edu.pl

Podziękowania

Pragnę podziękować osobom, który w ramach wolontariatu poświęcili swój cenny czas na pomoc w zorganizowaniu cieszącego się coraz większym zainteresowaniem konkursu "FRAKTAL", a przede wszystkim

 • Mariuszowi Śliwińskiemu, który od samego początku objął patronat nad konkursem i przygotował 6 bardzo ciekawych zadań
 • Adrianowi Piórkowskiemu (mojemu wychowankowi) - uczniowi klasy 4j I Technikum w Działdowie, ZSNR1, za przygotowanie trzech świetnych i wymagających zadań: "Obraz", "Bajtogalareta" oraz "Ścieżka"
 • Marcinowi Wiśniewskiemu - uczniowi klasy 3a I LO w Działdowie, ZSNR1, za pomoc w redagowaniu oraz ułożeniu fabuły do niektórych zadań
 • Mateuszowi Ławickiemu - uczniowi klasy 2a I LO w Działdowie, ZSNR1, za przygotowanie świetnego zadania: "Czerwony proszek"
 • Michałowi Sieczczyńskiemu - uczniowi klasy 2a I LO w Działdowie, ZSNR1, za przygotowanie świetnego zadania: "Przygody Informatyka Jonesa"
 • oraz Mikołajowi Dembskiemu - uczniowi klasy 2b I LO w Działdowie, ZSNR1, za przygotowanie bardzo podchwytliwego zadania, które potrafiło utrzeć nosa: "Register & Login"

Wielkie dzięki dla Was panowie

Omówienie zadań

Omówienie zadań pojawi się w ciągu 48 godzin na stronie http://algorytm.edu.pl oraz  na stronie (i tu proszę o polubienia i komentarze do zadań oraz ciekawe ich rozwiązania)

Kolejna runda

Już dziś zapraszam na koleją rundę „FRAKTALA”, która odbędzie się w listopadzie 2017 roku. 

Zadania

Większość zadań będzie jeszcze dziś dodana na polskiego spoja a wszystkie będzie można testować na stronie spoj.com/WSDOCPP

Do zobaczenia za pół roku!!!

2017-03-28 08:45:57 VII edycja konkursu programistycznego "FRAKTAL" by Marcin Kasprowicz

Już dziś zapraszam na VII edycję konkursu programistycznego "FRAKTAL", która odbędzie się dnia 8.04.2017 o godzinie 12.00 i będzie trwała 32 godziny. Do rozwiązania przygotowaliśmy dla Was 20 fascynujących zadań o zróżnicowanej trudności, od zadań elementarnych po takie, w których wymagana jest głębsza wiedza algorytmiczna. Dla najlepszych i nie tylko przewidziane są nagrody w postaci bonów, które można wykorzystać na portalu aukcyjnym Allegro. Serdecznie zapraszamy.

Zachęcam do rozwiązania zadań próbnych, które pojawią się niebawem. Więcej informacji na stronie algorytm.edu.pl lub spoj.com/FRAKTAL

2016-11-20 20:15:45 Podsumowanie VI edycji konkursu programistycznego "FRAKTAL" by Marcin Kasprowicz

Już szósty raz piszę podsumowanie rundy konkursu programistycznego "FRAKTAL". Tym razem zmierzyło się ze sobą prawie 80 zawodników z całego kraju. Po 32 godzinach programowania pragnę wymienić trójkę najlepszych tej edycji:

I miejsce

Wygrał Tomasz Dzięcioł (woodpecker) z Wielkiej Wsi, rozwiązując 19 zadań

II miejsce

Wojciech Bączkowski (a_piasta) III Liceum Ogólnokształcące im. Marynarki Wojennej w Gdyni, który rozwiązał także 19 zadań w nieco gorszym czasie

III miejsce

Grzegorz Spryszyński  rozwiązując 18 zadań.

Jeszcze raz serdecznie gratulujemy wiedzy i cierpliwości przy rozwiązywaniu zadań.

Nagroda specjalna

Postanowiliśmy z Mariuszem, że od tej edycji nagrodę specjalną będziemy przydzielać według wzoru: [rok] mod [liczba uczestników, którzy rozwiązali chociaż jedno zadanie] + 1, jeśli wypadnie, na osobę z pierwszej trójki, nagrodę otrzymuje osoba z czwartej pozycji. A więc nagrodę otrzymuje zawodnik na pozycji 2016 mod 70 + 1 = 57 = Gali Leo.

Wszystkich nagrodzonych prosimy o wybranie nagród według tych kryteriów i przesłanie swoich danych adresowych na adres fraktal@algorytm.edu.pl 
Nagrody zostały ufundowane przez serwisy:

 1. math.edu.pl
 2. algorytm.edu.pl

Podziękowania

Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się w organizacji konkursu:

 • Mariuszowi Śliwińskiemu, który od samego początku objął patronat nad konkursem
 • Dawidowi Sowińskiemu - uczniowi klasy 3a I LO w Działdowie, ZSNR1, za przygotowanie zadań: "Skoki narciarskie", "Bajtek i trójkąt" oraz "Jasio, Stasio i ich zakład"
 • Marcinowi Wiśniewskiemu - uczniowi klasy 3a I LO w Działdowie, ZSNR1, za przygotowanie zadania "Programowanie jest jak muzyka..." oraz ułożenie fabuły do niektorych zadań
 • Adrianowi Piórkowskiemu - uczniowi klasy IVj I Technikum w Działdowie, ZSNR1, za przygotowanie zadań: "Trójkątna galaktyka" i "Bajtoboty"

Omówienie zadań

Omówienie zadań pojawi się jeszcze dziś na stronie http://algorytm.edu.pl oraz  na stronie (i tu proszę o polubienia i komentarze do zadań oraz ciekawe ich rozwiązania)

Kolejna runda

Już dziś zapraszam na koleją rundę „FRAKTALA”, która odbędzie się w marcu 2017 roku. 

Zadania

Większość zadań będzie jeszcze dziś dodana na polskiego spoja a wszystkie będzie można testować na stronie spoj.com/WSDOCPP

2016-11-08 20:35:20 Zadania próbne by Marcin Kasprowicz
Z dniem dzisiejszym pojawiły się cztery zadania próbne.

2016-10-17 22:01:18 VI edycja konkursu programistycznego "FRAKTAL" by Marcin Kasprowicz

Serwis algorytm.edu.pl zaprasza do udziału w VI edycji konkursu 19-20.11.2016!

Już dziś zapraszam na VI edycję konkursu programistycznego "FRAKTAL", która odbędzie się dnia 19.11.2016 o godzinie 12.00 i będzie trwała 32 godziny. Do rozwiązania przygotowaliśmy dla Was 20 fascynujących zadań o zróżnicowanej trudności, od zadań elementarnych po takie, w których wymagana jest głębsza wiedza algorytmiczna. Dla najlepszych i nie tylko przewidziane są nagrody w postaci bonów, które można wykorzystać na portalu aukcyjnym Allegro. Serdecznie zapraszamy. Więcej informacji wkrótce.

Zachęcam do rozwiązania zadań próbnych, które pojawią się niebawem.

fraktal

 

 

 

Ogólnopolski konkurs programistyczny  "FRAKTAL" dedykowany jest maturzystom zdającym przedmiot informatyka na egzaminie maturalnym, studentom, gimnazjalistom i wszystkim,  którzy są bardziej lub mniej zaawansowani w programowaniu i lubią rywalizację. 

Upominki

Dla najlepszych i nie tylko przewidziane są upominki książkowe oraz inne sponsorowane przez serwisy:

Więcej informacji <<

Termin konkursu

 • Szósta edycja planowana jest na 19 listopada 2016
 • Godziny konkursu: 12.00 19 listopada - 20.00 20 listopada.

Strona konkursu

www.spoj.com/FRAKTAL

Wkrótce umieszczone będą trzy zadania próbne, które można dowolnie testować oraz treści zadań z poprzednich rund.

Zasady konkursu

 • "FRAKTAL" jest to konkurs online oparty na automatycznej sprawdzarce. Rozwiązane zadanie jest automatycznie badane pod kątem poprawnościowym i wydajnościowym
 • konkurs jest bezpłatny i każdy może wziąć w nim udział
 • każdy uczestnik konkursu powinien samodzielnie rozwiązywać zadania
 • można korzystać z wszelkich materiałów dostępnych w Internecie oraz literaturze
 • Konkurs będzie się odbywał dwa razy do roku:
 1. w marcu/kwietniu
 2. w październiku/listopadzie
 • Do rozwiązania będzie 20 problemów algorytmicznych obejmujących:
 1. zagadnienia elementarne
 2. algorytmy maturalne
 3. struktury danych
 4. znajomość języków programowania
 • Czas na rozwiązanie zadań wynosi 32 godziny
 • W puli zadań znajdą się zadania bardzo proste, średnia oraz bardziej wymagające wychodzące nieco poza ramy podstawy programowej szkoły średniej
 • Rozwiązania będzie można przesyłać w większości językach programowania dostępnych w systemie spoj. 

Dlaczego warto wziąć udział

 1. Powtórzysz utrwalisz materiał z algorytmiki
 2. Nauczysz się czegoś nowego
 3. Wysiłek umysłowy zapobiega chorobie Alzheimera :)
 4. Możesz zmierzyć się z pasjonatami programowania z całej Polski
 5. Dla najlepszych i nie tylko przewidziane są nagrody

2016-04-20 22:36:05 Wyjaśnienie by Marcin Kasprowicz
W związku z niejednoznaczną interpretacją zadania Ogród Jasia III oraz niedopatrzeniem z naszej strony, po ponownym rozpatrzeniu zgłoszeń zmieniły się nieco czołowe pozycje. Za zamieszanie chcieliśmy przeprosić następujących zawodników:

 • Przede wszystkim Karola Waszczuka
 • Grzegorza Spryszyńskiego
 • Macieja Grabowskiego

Przyznanie nagród dla zawodników nie zmieniło się.


© Spoj.com. All Rights Reserved. Spoj uses Sphere Engine™ © by Sphere Research Labs.