Problem hidden
|This problem was hidden by Editorial Board member probably because it has incorrect language|version or invalid test data, or description of the problem is not clear.|

FR_09_04 - Kraina Liczb Zespolonych

Czemu to zawsze mnie to spotyka? Tak, to znowu ja – Janek Bajt. Naprawdę nie mam bladego pojęcia czemu to zawsze ja wpadam w najgorsze, możliwe kłopoty, ech … . Jak każdy przykłady obywatel Programinii wybrałem się jak co roku na obchody imienin królowej Asemblady. Szedłem tak jak zawsze, najpierw 2 dni do drzewa binarnego potem 7 dni do trzech kopców, dalej 1 dzień do Jaskini Pająków Eulera (nazwa wzięła się stąd, że ich sieci tworzą grafy Eulera), no i tam  chyba zabłądziłem. Szedłem przez tę jaskinię przez kilka godzin w ciemności, aż nagle widzę światło, no to biegiem do światła, a tam uchylone drzwi. Drzwi jak drzwi no to wchodzę, a tam … na Turinga, takich dziwów to jeszcze nie widziałem! Patrzę w oddali widzę jakąś wioskę, ale raz jest raz jej nie ma i tak ciągle, cały czas znika i się pojawia. Zdumiony tym widokiem, nagle usłyszałem odgłos zamykanych drzwi, odwróciłem się i widzę małą literkę i, która skacze i normalnie gada po naszemu. Powiedziała:

„Nie wypuszczę Cię stąd dopóki nie rozwiążesz mojej zagadki. Widzisz tę wioskę? Jest tam i stworków (od autora: i to jednostka urojona z definicji i2= -1) każdy z nich ma możliwość zamieszkania w x domkach. Na ile sposobów mogą zamieszkiwać tę wioskę?”

Podszedłem do drzwi, faktycznie zamknięte, ech … . Nie pozostaje mi nic innego, jak rozwiązać tę zagadkę. Dobrze, że chociaż wziąłem ze sobą swojego laptopa.

W tym zadaniu wcielasz się w rolę Janka, który musi rozwiązać zagadkę złośliwej literki i. Zagadkę tę należy traktować z dystansem, ponieważ w naszym świecie nie jest możliwe, żeby było i pewnych fizycznych przedmiotów (i to tylko taki koncept matematyczny). W celu uścislenia zagadka ta polega na obliczeniu wartości xi.

Wejście

W pierwszym wierszu wejścia znajduje się jedna liczba naturalna (<103) oznaczająca liczbę zestawów danych. Każdy zestaw składa się z jednej liczby naturalnej (0<x<1012), oznaczającej ilość domków do zamieszkania w danej wiosce.

Wyjście

Na wyjściu należy podać ilość  sposobów zasiedlenia wioski, czyli inaczej mówiąc wartość wyrażenia xi. Będzie to oczywiście liczba zespolona, należy więc podać najpierw część rzeczywistą, a następnie urojoną. Zarówno część rzeczywistą jak i urojoną należy zaokrąglić do dwóch miejsc po przecinku. Uwaga oto lista niedozwolonych fraz: POW, Pow, pow, ^,** (przecinek jest dozwolony).

Przykład

Wejście:

1

2

Wyjście:
0.77 0.64

Dodane przez:melehean
Data dodania:2018-05-11
Limit czasu wykonania programu:1s
Limit długości kodu źródłowego50000B
Limit pamięci:1536MB
Cluster: Cube (Intel G860)
Języki programowania:ADA95 GAWK MAWK BASH BC BF C-CLANG C CSHARP C++ 4.3.2 CPP CPP14 CPP14-CLANG C99 D FORTRAN GO HASK JAVA LUA PAS-GPC PAS-FPC PERL6 PERL PHP PROLOG PYTHON PYPY PYTHON3 PY_NBC R RUBY TCL TEXT UNLAMBDA WHITESPACE

ukryj komentarze
2018-05-26 16:43:24
Dzięki narbej, faktycznie i potrafi być złośliwa ;)
2018-05-26 16:10:50 narbej
Czasami i jest tak[a] źłośliwa, że zjada i siebie i e. I wtedy i "robi" zamiast "wejście" "wejśc". ;-)

Ostatnio edytowany: 2018-05-26 16:12:09
© Spoj.com. All Rights Reserved. Spoj uses Sphere Engine™ © by Sphere Research Labs.