2019-03-25 21:44:04 12 Urodziny Polskiego Spoja zakończone by Maciej Boniecki

12 Urodziny Polskiego Spoja dobiegły końca. Tym razem kolejne miejsca na podium zajęli:

 1. Paweł Kieliszczyk
 2. Marcin Wojdat
 3. Stasiek Jakimowicz

Całej trójce jak i wszystkim pozostałym zawodnikom składam serdeczne gratulacje! Rywalizacja pomiędzy Pawłem, a Marcinem była naprawdę bardzo zacięta, a i Stasiek deptał im po piętach. Bardzo przyjemnie się to śledziło.

Niestety nie wszystko poszło po mojej myśli. Okazało się, że skok pomiędzy pierwszym, a drugim zadaniem był zbyt wysoki, przez co tylko zawodnicy z podium poradzili sobie z więcej niż jednym zadaniem. Przykro mi, że tak to się skończyło, niestety odpowiedni dobór trudności zadań jest dalej moim słabym punktem.

Druga sprawa to ranking. Wygląda na to, że nowy wbudowany ranking SPOJa totalnie ignoruje czas zgłoszeń, jeżeli zadania mają przydzielone punkty. Z tego powodu musiałem przełączyć się na ranking ACM. Niestety obecnie nie można już wgrywać swoich rankingów, dlatego będę się musiał zastanowić jak rozwiązać ten problem w przyszłości.

Linki do rozwiązań wzorcowych umieszczę w wątku na forum polskiego SPOJa. Postaram się tam też zamieścić jakieś krótkie omówienie. Zapraszam Was do wyrażania swoich opinii na temat zawodów. Jak Wam się podobał taki krótki konkurs z mniejszą liczbą zadań?

2019-03-08 21:21:24 12 Urodziny Polskiego Spoja by Maciej Boniecki

12 Urodziny Polskiego Spoja

Serdecznie zapraszam wszystkich użytkowników polskiego Spoja do udziału w konkursie zorganizowanym z okazji jego 12 urodzin. Będą to odrobinę inne zawody niż te, które były rozgrywane na polskim Spoju do tej pory. Zmiany są następujące:

 1. Liczba zadań zostanie zmniejszona do 3
 2. Zadania będą różnie punktowane. Im trudniejsze zadanie tym więcej punktów będzie można za nie zdobyć, przy czym należy pamiętać, że jest to moja subiektywna ocena ich trudności.
 3. Rozkład punktacji zadań:
  • A - 150 punktów
  • B - 300 punktów
  • C - 400 punktów
 4. Czas na rozwiązanie zadań wyniesie tylko 1h 40min 41s

Skąd te zmiany? Po pierwsze przygotowanie 3 zadań zajmuje zdecydowanie mniej czasu niż 10-20, co daje szanse na częstsze rozgrywanie konkursów niż raz na pół roku. Po drugie uważam, że warto podnieść wagę czasu w zawodach. W obecnej wersji nie będzie już możliwości zrobienia sobie dłuższej przerwy na przemyślenie zadań. Oczywiście postaram się tak dobrać poziom trudności, aby ich rozwiązanie w danym czasie było realne.

Konkurs rozpocznie się w poniedziałek, 25 marca 2019 o godzinie 20:00:00 i potrwa do 21:40:41, czyli godziny kiedy Marcin Sasinowski opublikował 12 lat temu newsa o powołaniu do życia polskiego Spoja.

Do zobaczenia!

© Spoj.com. All Rights Reserved. Spoj uses Sphere Engine™ © by Sphere Research Labs.