Problem hidden
|This problem was hidden by Editorial Board member probably because it has incorrect language|version or invalid test data, or description of the problem is not clear.|

WSDOCPP3 - Kamienie

Chodzenie po górach jest wielką pasją Jasia. Tym razem postanowił odwiedzić malownicze góry Izerskie. Idąc nieznanym szlakiem napotkał rwący szeroki strumyk, który przecina szlak. Bohater tej opowieści nie ma wielkiego wyboru, musi pokonać ten strumyk, skacząc po wystających kamieniach. Okazało się jednak, że niektóre z nich są od siebie tak oddalone, że krok jasia jest zbyt mały, aby cmyknąć z jednego kamienia na drugi. Jedynym rozwiązaniem jest wrzucenie nowego kamienia w odpowiednie miejsce tak, aby Jasio mógł swobodnie przejść po kamieniach na drugi brzeg.

Problem: jaką najmniejszą liczbę kamieni musi Jasio wrzucić w strumyk, aby mógł swobodnie przejść na drugą stronę.

Wejście

W pierwszym wierszu dwie liczby naturalne k i określające odpowiednio maksymalna długość kroku Jasia oraz liczbę kamieni w strumyku.

W drugim wierszu n + 1 liczb naturalnych określających kolejne odległości do pokonania przez Jasia. Wszystkie liczby są nie większe niż 106.

Wyjście

Najmniejsza możliwa liczba kamieni, jaką musi dorzucić Jasio, aby mógł swobodnie przejść przez potok.

Przykład

Wejście:
5 3
5 6 4 10

Wyjście:
2

Wyjaśnienie: Pierwszy krok jest z brzegu rzeki na pierwszy kamień. W przykładzie jest to 5 jednostek, więc tyle ile wynosi maksymalna długość kroku Jasia. Z drugiego kamienia na trzeci odległość wynosi 6, więc między te kamieni Jasio musi wrzucić kolejny, aby mógł skoczyć na drugi kamień. Itd.


Dodane przez:Marcin Kasprowicz
Data dodania:2019-09-12
Limit czasu wykonania programu:1s
Limit długości kodu źródłowego50000B
Limit pamięci:1536MB
Cluster: Cube (Intel G860)
Języki programowania:All except: ASM32-GCC MAWK BC C-CLANG NCSHARP CPP14-CLANG COBOL COFFEE D-CLANG D-DMD DART ELIXIR FANTOM FORTH GOSU GRV JS-MONKEY JULIA KTLN NIM OBJC OBJC-CLANG OCT PICO PROLOG PYPY3 R RACKET RUST SCM qobi CHICKEN SQLITE SWIFT UNLAMBDA VB.NET

ukryj komentarze
2021-09-22 22:13:39
nie ma takiego czegos jak kamien
ps
powinno sie mowic skala

Ostatnio edytowany: 2021-09-22 22:20:02
2021-09-22 22:13:15
uciążliwe zadanie w końcu z kamieniami :DDD
© Spoj.com. All Rights Reserved. Spoj uses Sphere Engine™ © by Sphere Research Labs.